Ondine (Ondine) 2010

26. října 2010 v 22:11 | Jillian |  Recenze

Ondine


POZOR, MÍRNĚ SPOILEROIDNÍ ČLÁNEK I KDYŽ NEPŘÍMO...
www.my-wonderland.blog.cz

"Once upon a time... "


Význam slova Ondine je vodní víla či nymfa či prostě mořská pana. Název filmu tedy není nijak zavádějící, protože přesně tohle má vyjadřovat. Neil Jordan mě svým letošním filmem příjemně překvapil. Nikoli kvalitou, ale už jen tím, že autor kultovního Interview s upírem natočil takhle nezávislý film. Ondine na mě skutečně působí jako opak americké produkce a také, že jde o film ryze evropský, jehož děj se odehrává v sychravé irské krajině a který je celkově prodchnutý osvěžujícím evropským duchem. Toto irské prostředí ačkoli je nám evropanům bližší působí takřka exoticky. Co do přírody krásná vizuální stránka je neuvěřitelně pochmurná, šedá a melancholická. Moře, přístav, loď, zase moře...výsledný dojem záleží na vás.
www.my-wonderland.blog.cz

Prvních pár minut film možná působí poněkud nevýrazně, kdo ale výrazný rozhodně je jsou herci. Tvůrci do hlavní role obsadili nemálo známou tvář  Collina Farrela, kterému irské prostředí vyloženě svědčí. Možná je to tím, že je ve svém přirozeném prostředí, ale podle mě podává skvělý výkon. Jeho akcent je dokonalý a vidíme ho tady  z úplně nového úhlu, nikoli jako amerického hezouna. Další významnou postavou, když nepočítáme samotnou Ondine v podání na pohled atraktivní Alicji Bachledy, polské herečky, je naprosto neznámá Allison Barry, jenž si pro sebe uzurpovala většinu pozornosti. Tvůrci si zaslouží pochvalu za obsazení těchto neokoukaných tváří.

www.my-wonderland.blog.cz

Ondine je taková krásně realistická pohádka, ve které se promítá spousta mytologických odkazů, jenž jí dodávají na evropskosti. Film, jenž nebyl provázen příliš velkou komercí, avšak ti jenž jej viděli neodcházeli s prázdnou. Příjemným prvkem je rovněž hudba neprosto neznámého evropské tvůrce,jejíž hlavní motiv se pokud si to dobře pamatuju, skládá ze stále se opakujícíh šesti tónů!!! Přesně to však  vystihuje nádech celého filmu a krásně zapadá do té bezvýrazné šedomodré.
www.my-wonderland.blog.cz

"I'm been telling my daughter a story, a fairy tale... "


Pro mě byl jedinnou vadou na kráse, i když ne tak stěžejní, samotný konec filmu. Ten zničil všechnu fantasii. I když se jedná o celkem podařený závěr, dalo by se říci, že překvapivý, je však překvapivý v jiném duchu než celý film a i když přesně chápu režisérův záměr, filmu jako je tento by mnohem více slušel konec otevřený. Ten by spíš vystihoval nádech snímku a zapadal do výsledného kontextu. Nechme ale konec koncem. Ondine je příjmený film s nádhenrým prostředím a atmosférou, který stojí za to vidět. Dojem to zanechá i když pravděpodobně nevydrží dlouho a když už nic, tak fanoušci Collina Farrela, jichž stejně bude většina si to rozhodně užijí;)

www.my-wonderland.blog.cz


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mima Mima | Web | 27. října 2010 v 16:44 | Reagovat

Nabašmala si ma :) Text som síce len prebehla očami(bojím sa spomínaných spoilerov), ale mám z neho kladný dojem, takže sa tešííím! :)

2 Jilly Jilly | Web | 27. října 2010 v 17:31 | Reagovat

[1]: To jsem ráda:) Ony tam nejsou přímo spoilery, jen jsem trochu naznačila jak to skončí, což je na filmu to nejpodstatnější...je to hezký film...

3 Rézi Rézi | Web | 27. října 2010 v 22:32 | Reagovat

Trochu jsem to prolítla, chci se na film podívat, i když Collina Farrela moc nemusím, tak mě ten film (ukázka, obsah) něčím zaujal :-)

4 Mima Mima | Web | 31. října 2010 v 12:26 | Reagovat

Takže, konečne som si to pozrela a môžem si to prečítať celé :) Súhlasím s celou recenziou! Colin bol jednoducho úžasný hrozne ma dostala predstaviteľka Annie, zlaté dieťa :) Koniec ma "dostal" v tom zlom zmysle slova :( Bolo mi jasné, že to nebude čistá fairytale, ale aj tak ma to precitnutie zaskočilo :( Výsledný dojem ale skvelý!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama