Twilight (Stmívání)

7. února 2010 v 14:56 | Jillian |  Recenze
Při psaní tohoto článku jsem měla dvě možnosti. Buďto to pojmout s ohledem na všeobecnou Edwardománii nebo to vzít čistě profesionálně:-p a střízlivě. Vybrala jsem si tu druhou možnost, protože i film samotný jsem se rozhodla sledovat naprosto bez předsuků a nebylo to jednoduché.:-p


Film jsem shlédla před několika dny a musím říct, že to bylo úplně jiné než jsem čekala. Začnu výčtem toho pozitivního. Film se mi líbil! Věrně se držel knihy, kterou jsem četla a taky proto mě ani zdaleka neměl možnost oslovit tak jako většinu naší současné puberťácké populace. Nicméně je film prodchnutý takovou zvláštní atmosférou. Byl mnohem více zasněný a působil na mě tak nějak komorně. V některých momentech musím chválit i kameru jako takovou, ve které byl vidět umelecký cit autorky, což přisuzuji samozřejmě paní Kathrine Hardwickové, jejíž režie a pohled na věc mi přišla přinejmenším zajímavá a originální. Stejně tak dobře se jí podařilo vybrat nádherné lokace, už jen proto, že já si portpím na déšť, mraky a jistou melancholičnost, která tady určitě byla. Stejně tak zbožňuji závěrené titulky a ty mě i přes svoji jednoduchost uchvátily, mno jo jsem blázen:-p Hudba sice v některým místech působila mírně nepřirozeně, ale to se nedá říct o nádherném ústředním motivu Cartera Burwella, který ještě více podtrhoval můj zasněný pocit z filmu jako takového. Dalším plusovým bodem je skvělá finální scéna v baletním studium, která ani zdaleka nepůsobila tak lacině, jak to vypadalo v upoutávce a myslím si, že paní Hardwicková si z filmem poradila moc dobře. To všechno bylo krásné a přitažlivé pro diváka, což se už ale nedá říct o hlavním představiteli. Možná bych na to měla právě opačný názor nebýt toho masového šílenství a toho, že jsem jeho obličej už všude stokrát viděla, nicméně si na to šlo zvyknout:) I když Edward občas působil dost nepřirozeně a v jedné scéně až trapně. Tolik co se jeho hraní týče. Proti Kristin nemám nejmenší výhrady, protože to, že tahle holka umí hrát víme už pěkně dlouho a i tady ji každou tu naivní romantickou frázi tak nějak žerem. O Belle se vyjadřovat nebudu, protože v knize ji mám přece jenom trochu radši a tady působila občas vážně naivně hloupě. Stejně tak jako scénář v některých místech vyznívá lacině hloupě a naivně, v knize vyzněl přece jen o něco líp, ale nemám nejmenší důvod tohle kritizovat, protože je to romantika pro puberťačky, tak co jste čekali?? :-)

Kvalita některých scén se houpe jako na houpačce, příklad úžasný baseball a vzápětí, alespoň pro mě otřesný příchod upírů, který na mě působil lacině už jen z upoutávky. V některých místech byly efekty opravdu mírně televizní. Celkový pocit z filmu mám ale opravdu moc dobrý. Zanechal ve mě špetku pocitu, který neumím dost dobře vysvětlit:-) Působil na mě hodně komorně, malorozpočtově a o to víc přitažlivě s krásnou atmosférou, způsobenou hudbou a tím modrým podbarvěním. Jsem spokojená, hodně spokojená:) Vnímám sice všechny ty nedostatky, které bych možná dřív přehlížela, ale po prvním shlédnutí to ve mě zanechalo sice ne moc hluboký, ale určitě dojem příjemného odpočinkového filmu na kterých se chystám co nejdřív znovu podívat. Nejlépe ještě dnes abych mohla porovnat svůj názor s druhým shlédnutím:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | Web | 7. února 2010 v 18:24 | Reagovat

Tak to máme podobný názor v podstatě na všechno... Viděla jsem to třikrát a je to takový klidný, pohodový, sem tam nějaká trapná scéna, sem tam naopak nějaká suprová (baseball vede :D). Jinak Pattison samozřejmě hrát neumí, ale v jedničce to ještě není tak hrozný... počkej si na New Moon :D. Ještě nemůžu úplně souhlasit s tím, že v některým místech působila hudba nepřirozeně, protože jednou z věcí, které na tomhle filmu "obdivuju" (jestli se to tak dá říct?) je perfektní soundtrack, který se mi tam všude skvěle hodil :).

2 Jill Jill | Web | 7. února 2010 v 19:32 | Reagovat

[1]: Jsem ráda že jsme na tom stejně:) Nepamatuju si přesně, kde mě ta hudba zarazila, možná až se na to podívám znovu, budu mít jiný názor:)

3 Lúthien Lúthien | E-mail | Web | 10. února 2010 v 19:25 | Reagovat

Jsem tak šťastná, že se už neřadím to kategorie puberťáků :D Já se na to nepodívám ani pod trestem smrti! Mám ráda svůj život a nemíním ho marnit u upírů třpytících se na slunci a zamilovaných žvástů. Možná jsem pokrytec, když soudím něco, co jsem neviděla, ale to je mi fuk.

4 Jill Jill | Web | 10. února 2010 v 21:46 | Reagovat

[3]: O tolik zase nepříjdeš:D  I když to vážně není nic, co by se nedalo přežít, viz můj článek, ale zase to není nic co bys musela vidět. Takže můžeš dál s klidem žít v blažené nevědomosti:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama