Mytologie-o co jde...

12. prosince 2009 v 13:48 | Jillian |  Mythologie
Vítejte v mém malém koutku mýtů, legend, hrdinů, přízraků a samozřejmé božstev. Pohodlně se usaďte a nechte se vtíhnou do toho fascinujcího světa hrdinských příběhů.
Nejprve něco málo teorie, která je k nezaplacení:)


Pod slovem mytologie se skrává ohromné množství fantasie a svým způsobem nám ukazuje jak do bře umí lidé lhát). Avšak samo toto slovo vzniklo ze dvou různých slov. Prvním z nich je staré řecké slovo mythos, které označuje prakticky jakékoliv vyprávění.Z něj vzniklo naše slovo mýtus (tzn.příběhy, které vznikaly již velmi dávno před příchodem křesťanství a vysvětlovaly veškěré jevy, řád světa, zahrnovaly božstva a nejrůznější nadpřirozené události a bytosti. Byly předávány s generace na generaci formou vyprávění a později i písemně).
Mno a to druhé slovo je pochopitelně logos, které vyjadřuje pokusy lidí o vysvětlení příčin různých jevů ať už fyzikálních či přírodních.
Můžeme ji tedy chápat dvěmy způsoby, buďto jako vědu (-logie), která se zkoumáním mýtů zabývá nebo jako mýty samotné.
Ještě jsem se ale nedostala k té zásadní otázce: "Co je to mytologie?" Mytologie je svým způsobem soubor veškrých mýtů a pojetí víry v určité skupině lidí.
Můj postoj k mytologii je takový. Je to můj koníček,nenechte se odradit tímhle vědeckým vysvětlováním. Mytologie pro mě znamená ohromné množství příběhů a postav, o kterých mě baví číst. Ale hlavně mi dává možnost pochopit uvažování lidí. Pochopit jejich myšlení pomocí toho jak se pokoušeli vysvětlit nejrůznější pro ně nepochopitelné věci. Přesně tak před příchodem Ježíše Krista vznikali bohové (Ódin, Zeus, Dionýsos, Loki, Artemis...). Příklad: Když se báli blesků a že se opravdu hodně báli, vymysleli si příběh:"To bůh Zeus vrhá na zem svá ohnivá kopí aby lidi potrestal." Takhle podobně vznikaly všechny mýty a pomocí nich bohové.Nejde ale jen o tohle. mytologie je věrným společníkem snad každého fanouška fantasy. Když studujete mýty, je to jako kdyby jste pořád četly pro radost nějakou dobrou knihu a právě proto vám chci o ní nšco říct...

S Mytologií jsem se poprvé setkala před pár lety při čtení druhého dílu trilogie Nemetonburk. Začala jsem procházet internet a zjistila, že ty postavy o kterých čtu vůbec nejsou z hlavy paní Renaty Štulcové, ale patří do panteonu té naši Slovanské mytologie. Popsta přesně o co jde je dost složité, tak prosím omluvte tu občasbou nesrozumitelnost, mytologie je ale vážně tak obsáhlý pojem, že se dá jen těžko popsta v jednom článku...

To nejvíce užívané dělení mytologie je jednoduché. Dělí se podle jednotlivých národů a oblastí kde vznikala. Nejde vždy jen o jedno určité místo, ale například Slovanská mytologie zahruje veškeré slovanské národy od Ruska až po nás. Pokusím se tedy nastínit jednotlivé skupiny.Evropská mytologie:

Řecká mytologie (Olymp-Zeus, Hádés, Poseidón...)

Římská mytologie (Jupiter, Mars, Minerva, Aurora...)

Severská mytologie ( Ódin, Loki, Baldr, Valkíry...)- severské národy Island, Finsko...

Slovanská mytologie (Perun, Savrog, Svantovít..)- zahrnuje i ruskou a českou...

Keltská mytologie (Taranis, Esus, Epona...)- zahrnuje i irskou, britskou atd...

Etruská mytologie (Usil, Turan, Laran...)

Křesťanská mytologie (Androklos, Artuš, Roland...)

Americká mytologie:

Severoamerická mytologie-zahrnuje inuitskou...(Nanuk, Sedna...)

Aztécká mytologie

Mayská mytologie

Incká mytologie

Asie:

Indická mytologie

Čínská mytologie

Japonská mytologie

Blízký a střední východ ve staroveku:

Egyptská mytologie

Mezopotámská mytologie

Perská mytologie

Foinikie
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lúthien SB Lúthien SB | Web | 12. prosince 2009 v 16:28 | Reagovat

Mytologie starého Řecka a Říma je hodně zajímavá, vlastně celá ta kultura. Líbí se mi některé názvy bohů ve slovanské mytologii, např. Perun.

2 Jilly Jilly | Web | 12. prosince 2009 v 19:52 | Reagovat

:) To já jsem se zrovna o Řcko a Řím pradoxně nikdy nezajímala, i když řečtí bohové jso nejznámější vůbec. Ale o Perunovi rozhodně ještě mluvit budu, je to bůh větru, bouře, hromu, blesku atd...

3 Sokana Sokana | Web | 16. prosince 2009 v 20:21 | Reagovat

Ak by sa mňa niekto opýtal, čo je to mytológia, asi by som mu nevedela odpovedať. Totiž, nie že by som nevedela čo to je, ale správne to vyjadriť a tak ďalej... Ale myslím, že ty si to tu zhrnula celkom fajn...
Každopádne, ako správny milovníčka fantasy toho z mytológie čo-to viem. Ono sa totiž častokrát stane že spisovatelia čerpajú, či už úplne alebo len z časti, z nejakej povesti, báje, mýtu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama