Brundibár

14. listopadu 2009 v 21:10 | Jillian |  Mezi řádky
Jenom takové malé upozornění:)
Zítra ve 12:00 na ČT2 poběží dětská opera Brundibár. Nelekejte se toho, je to geniální věc.
Jako malá jsem se tuhle operu učila. Hráli jsme ji dokonce v divadle jako celovečerní představení. Konkrétně má osoba tam tehdy neúčinkovala (byla jsem nemocná, to je jedinné co si pamatuju:( O několik let později jsme ji ale nacvičovali znovu a tehdy jsem zpívala policistu:-p "Za peníze všechno k mání, zdarma nebude nic, když je něco trochu lepší hnedka to stojí víc...":D Tohle si dodneška pamatuju. Proč o tom ale mluvím. Tahle opera je unikátní jednou věcí. Je to česká opera, kterou v roce 1938 napsal pan Hans Krása. Napsal ji jako dárek k narozeninám ředitele dětského sirotčince v Praze. Tehdy se hrála jen dvakrát a navíc tajně, jelikož židům byla veškerá kulturní činnost zakázána. Krátce poté byl Hans Krása převezen do koncentračního tábora v Terezíně. Mnoho židovských dětí ho brzy následovalo. Myslím, že vám o Trezíně nemusím nic vysvětlovat i když to s tímhle bolestivě souvisí. Hans Krása se tehdy rozhodl pro děti něco udělat a začal děti v Terezíně operu učit. Myslím, že to pro ně muselo být něco úžasného, když se zamyslím nad tím, o čem Brundibár je, nejspíš jim to dávalo jakousi naději. Z brundibára se stal hit a lidé se do Terezína jezdili na operu koukat. Brundibár je nádherá opera. V podstatě vypráví o tom jak se dětem podaří zvítězit nad zlým dospělým. Jak se skupině dětí podaří zničit zlého flašinetáře. Zavěrečný part opery se stal jakous terezínskou hymnou a všichni dobře věděli co ve skutečnosti boj dětí proti zlému Brundibárovi znamená.

Osobně jsem se jednou setkala se čtyřmi staršími dámami. Nemluvila jsem s nimi,ale tyhle ženy se přijeli podívat na naše podání opery Brundibár. Vedli dlouhou diskuzi, byly totiž v Terezíně a operu se tam učili. Vzpomínám si jak se jim líbilo naše představení a vyprávěli nám o tom jaké to tam tehdy bylo.


Dramaturgyně ND v Praze paní Eva Herrmannová a paní Lilian Zapletalová.
Malířka paní Helga Hošková z Prahy pozdravila setkání výstavou svých
prací a paní Eva Erbanová je spisovatelkou žijící v Izraeli.

Na paní Erbanovou si pamatuju, zaujalo mě, že žije v Izraeli a kvůli nám přijela...)

Píšu tenhle článek aby jste věděli, že zítra máme příležitost se na Brundibára podívat v televizi. Takže pokud vás to zaujalo, opravdu doporučuju...


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lúthien SB Lúthien SB | Web | 15. listopadu 2009 v 11:21 | Reagovat

O tom jsme se učili ve škole! Je to hrozně zajímavá věc, asi se na to mrknu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama