Karlík a Krkavčí brána

29. července 2009 v 11:02 | Jillian |  La literature
Za prázdniny se docela činím i když to co jsem zatím přečetla jsem měla vyměnit spíš za povinnou četbu. To je ale dost těžké, když je tolik skvělých knih, které bych chtěla přečíst...


První co jsem přečetla byl, nedivte se, Karlík a Továrna na Čokoládu od Roalda Dahla.
Byl v tom jistý záměr. Velmi mě totiž zajímalo,co je tak úžasného na tvorbě již zmíněného spisovatele, že to z něj činí jadnoho z nejlepších a nejuznávanějších dětských autorů. Musím říct, že mě až překvapilo jak lehce se jeho knihy čtou. Píše neobvykle čtivě a originálně. Stejně nechápu jak se člověku zrodí v halvě něco tak fantastického jako je nápad na Čokoládovnu Williho Wonky:-p Všechno v knize je popisováno tak, že to člověka ani v nejmenším nemůže nudit. Dá se to jedním dechem přečíst i lidmi pro které není předně určená. Jeho vypravěčský styl je nádherný, což je dobrý důvod k tomu abych si od něj přečetla další knihy, které mě zajímají. Konkrétně Matildu a Čarodějnice podle kterých byly rovněž před lety natočeny filmy. Dahlovy knihy jsou prostě skvělým a nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro velké množství filmových tvůrců včetně mého oblíbence Burtona, který má na svědomí adaptaci právě tohohle dílka. Nebyl ale první, Továrna na čokoládu už byla natočena dříve. Jak říkám, spousta lidí má v Dahlovi zlatý důl. Jeho knihy a filmy podle nich přitahují čtenáře i diváky na sto honů. A není se čemu divit, když je jeho styl psaní tak svérázný jako jeho humor. Pro Roalda Dahla je typická jedna věc a to, že si dovolí zařazovat do dětských knih dost kontroverzní prvky (jiné slovo mě nenapadlo:-p...).Není zvykem u dětských spisovatelů aby se v jejich tvorbě objevovali věci typu zavírání dětí do úzkých rour s bodci(Matilda) nebo je házet za vlasy přes plot:D Už i v Karlíkovi se vyskytují podobné prvky, když se pan Wonka postupně zbavuje jednotlivých dětí dost zajímavými způsoby:D Poslední věcí které jsem si u téhle knihy všimla je to, že ať jsem hledala jak jsem hledala nenašla jsem v ní nic o Williho otci zubaři ani o tom, že by ho šel po letech navštívit a usmířit se. Celé tohle "srdceryvné" téma je zřejmě z Burtonovi hlavy (jestli to bylo i v prvním filmu, to nevím). nakonec mohla jsem to tušit, je to typicky Burtonovský styl...:-pDruhou knihou, o které se chci zmínit je svým způsobem ještě novinka Síla pětice: krkavčí brána.

Tuhle hodně zajímavou "fantasy" napsal jeden z velmi oblíbených anglických spisovatelů Antony Horowitz. Tohohle chlápka znám jen prostřednictvím jeho série o Alexu Riderovi ( Stormbreaker) a to pouze co se týče filmového zpracování, tudíž jsem byla na tuhle knihu docela zvědavá...

Teď ale z úplně jiné strany. To bych nebyla já kdyby každá má první cesta v domě mé babičky nevedla do pokoje s knihami. Má babička je totiž vášnivá čtenářka sci-fi. Já sama jsem sice ke sci-fi nijak zvlášť nepřilnila ( s vyjímkou filmů, ty miluju) a navíc už všechny její knihy znám. Pravidelně ale obnovuje svoji dočasnou knihovničku knihami s knihovny a občas se stane, že narazím na něco vážně zajímavého. Tentokrát jsem tam našla přesně tuhle knihu. Krkavčí bránu. A babiččina chvála na tohle dílko ( určené mimochodem mládeži) mě přinutila ho začít číst.
Je to vážně zvláštní kniha. Nijak zvlášť jsem k ní nepřilnula, protože tohle není můj styl, ale musím říct, že se mi vážně líbila. Antony Horowitz poprvé napsal fantasy a já si ještě teď nejsem tak úplně jistá tím zda se tomu vážná dá říkat fantasy. Spíš bych řekla, že má trochu prvky sci-fi i hororu.
Už i příběh sám o sobě je neuvěřitelně originálně a skvěle zpracovaný. Na dětskou knihu občas hodně děsivý. Spisovatel rozhodně umí budovat atmosféru a napětí. Mám pocit, že je to jedna z těch knih, co se přečtou jedním dechem. Můj názor je takový, že se vážně povedla. Je na ní i trochu poznat, že autor je angličan, ale možná je to jenom můj pocit.

NÁSLEDUJÍ SPOILERY!!!

Příběh vypráví o mladíkovi, který je vrámci určitého projektu pro převýchovu mladistvých delikventů poslán na odlehlý anglický venkov. Starší pocivínská dáma, která si chlapce k sobě vzala ze začátku nevypadá příliš nebezpečně. Časem ale celý kraj ve kterém se Matt ( tak se jmenuje) octl připomíná spíš hororou vesnici. Místní obyvatelé jsou vyloženě divní a nahánějí strach ( včetně dětí). Matt se ocitá na místě kteréj e pro něj víc než nebezpečné a jeho vychovatelka už se k němu nechová ani zdaleka tak přívětivě jak by měla. To, že se Mattovi vede šaptně nevidí jen on sám. Časem se Mattovi pokusí několik lidí od této zlé vychovatelky pomoci, ale všichni záhadnou smrtí zemřou. To byla jedna z nejděsivějších věcí na této knize. Postupně zemřeli všichni, kteří se o něj začali výrazněji zajímat. Mattovi dochází, že paní u které žije si ho na převýchovu nevybrala náhodou. Jeho osoba totiž vykazuje určité známky neobvyklých schopností a tito lidé si jej vybrali jako lidskou oběť a to doslova. Fakt, že provozují čarodějnictví tisíc let staré ještě není nic v porovnání s tím na co se s Mattovou pomocí chystjí. Jejich cílem je vzbudit staré zlo, které začne znovu tyranizovat celou Zemi. Pro tento případ existuje jistá skupina lidí. Tajný spolek,jehož členové jsou vesměs lidé na vysokých místech včetně politiky. Což je velice výhodné, když chtějí jisté věci tajit před světem. Tento spolek chrání titulní Krakavčí bránu, kterou kdysi lidé použili ke zbavení se jistého zla a toto zlo se teď pokoušejí zase vypustit. A v tom jim tento spolek musí zabránit.

KONEC SPOILERŮ!!

Nebudu už to dále rozebírat, snad jsem vám alespoň trochu vyložila děj a námět knihy. Všem tuhle knížku dopuručuju pro její neuvěřitelné napětí a atmosféričnost.
Zapoměla jsem se zmínit o tom, že tahle kniha je vlastně prvním díle trilogie. Další díl jsem zatím nečetla a ani nevím jestli se k tomu dostanu, protože jak už jsem řekla není to můj styl. Nicméně jedna z nejpůsobivějších knih které jsem v poslední době četla. Takže se na ty další díly asi vážně podívám. Skvělé a na dětskou knihu vážně dobré. Byl by z toho skvělý film a myslím, že vzhledem k tomu, že podle Stormbreakera už jeden natočili možná se dostanou i k tomuhle. Mimochodem autor píše scénáře i pro Vraždy v Midsomeru:-p
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Black Black | Web | 29. července 2009 v 20:51 | Reagovat

Jo, tak tu druhů si chcu přečíst už jaků dobu, páč miluju jeho nížy o Alexovi...jenže, nejsů peníze nějak:D Ta první...jo, ta by mohla byt taky dobrá..bože, takých knížek bych si chtěla přečíst a eni čas, vůbec:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama