Harry Potter and the prisoner of Azkaban

31. července 2009 v 10:27 | Jillian |  Recenze

Zatím ho ale nechme spát. Ve snu se ocitáme ve světě, který je jen náš. Ať plavou v nejhlubším oceánu nebo se vznáší na oblacích...


Za tu dobu, co tenhle blog provozuju jsem se o Harym zmínila jen párkrát, ale nemám v plánu to měnit. Jediné co bych chtěla udělat je napsat článek konkrétně o tomhle filmu.
Ještě dnes mám živě v paměti ten moment kdy jsme na tenhle díl vyrazili do kina s kamarádkou. Před vchodem do Cinestaru nás vítaly plakáty a figuríny:-p Ono bylo u tohohle filmu tak nějak už v první minutě vidět jak hodně se bude lišit od těch předchozích. A ono to tak vážně je. Tenhle film je jeden z mých absolutně nejoblíbenějších a to nijak zvlášť nesouvisí s tím že čtu Harryho Pottera od svých osmi let. (Jsem přesně ta generace u které to u nás začalo:-) Důvod toho proč ten film tam mijluju je ale někde jinde. Je to Alfonso Cuarón. Tenhle člověk si vysloužil můj obdiv. Stal se z něj jeden z mých absolutně nejoblíbenějších režiséru, jehož talent mu nemůže nikdo upřít. Nejen, že nasadil úplně jiné tempo, ale především jeho schopnost vytváření atmosféry dělá z tohohle filmu nazepomenutelný. Z čeho mám ještě větší radost je, že to není pouze můj názor. Tento film je po všech směrech považován za nejlépe natočenou adaptaci Harryho Pottera a s tímhle tvrzení nemohu nesouhlasit.

Jeho kouzlo si mě získalo. Atmosféra se nejvíc přibližuje tomu jak bych chtěla aby tenhle svět vypadal a proto patří Alfonsu Cuarónovi můj velký dík. Pvní dva filmy byly dokonale věrné a dokonale "rodinné". Bylo poznat, že režíruje Chris Columbus, kterého známe všichni hlavně díky jeho dokonalým rodinným komediím Sám doma...ale něco tomu prostě chybělo. A to něco přidal do filmu Alfonso Cuarón.
Co je na filmu jednoznačně nejpůsobivější je jeho zachmuřelá a smutná barevnost laděná do temných tónu a dokonalé exteriéry nádherného Skotska. Na filmu se dost podepsalo, že téměř celou dobu natáčení pršelo.:-p To se totiž ukázalo jako naprosto dokonalé, prototože díky tomu jsou venkovní záběry s nebem v pozadí naprosto kouzelné. Alfonso Cuarón musel mít na celý štáb zřejmě blahodárný vliv, nejen, že zavedl nový styl připravy s dětskými herci, ale podle mého názoru musela nová stylizace filmu ovlivnit i Johna Williamse, jinak by nemohl složit něco tak jedinečného:-) (Window to the past, Secrets of the castle...)
Co se týče filmu samotného tak asi nemá slabší chvilku. Ve filmu je zahrnuto vše, co potřebuje a scény z hlavy tohoto geniálního režiséra jen podtrhují celou kouzelnou atmosféru filmu. Mimochodem v jednom rozhovoru se Jo Rowlingová nechala slyšet, že lituje, že scvrklé hlavy nevymyslela ona sama:D To jsem ale přímo na mysli neměla. Spíš jsem myslela na ty scény s ptáčkem a vrbou:-)
Film obsahuje hodně jedinečných scén, které jsou mnohem kouzelnější než v ostatních filmech. Například to, jak si tvůrci pohráli s obrazy nebo celková stylizace Prasinek je tak kouzelná, že přesně vystihuje to, jak jsem si ji představovala. Velké plus za Medová ráj samozřejmě:-p nebo vesmír nad hlavou Brumbála když promlouvá k Harrymu. Herecké obsazení je bez chybičky a to především dokonalý Thewlis a Oldman jako by vypadli přímo z knižní předlohy. A to jsem nezmínila Emmu Thompson:-)Navíc má Harry skvělý účes, ne jako ta hrůza v pětce. Chtěli z něho mít drsňáka a nějak se jim to vůbec nepodařilo:-pTenhle film je snad všemi povážován za naprosto soběstačný. Dal by se hodnotit jen jako samostsaný snímek jednoho režiséra, který je něčím víc než jenom dalším dílem série. Můj pocit je, že tenhle díl i zůstane tím nejlepším a nejatmosféričtějším, protože musím říct že ani žádný z dalších dílů mě tolik nenadchnul. Nemůžu si pomoct ale když poslouchám soundtrack a píšu tenhle článke mám pocit, že Cuarón knihu přesně pochopil a udělal z tohohle filmu skvostný příklad toho, jak má poterovský film vypadat. Škoda, že nezůstal trochu dýl, protože čtvrtý díl byl o poznání horší:-( Jeho cit pro detail taky udělal své když popustil uzdu fantasii a přidal fůru drobností aby divákům ten svět přiblížil, jako když si chlápek v hostinci čte noviny a kafe se mu míchá samo:-p

Nakonec bych chtěla všem doporučit jeden nádherný film Alfonsa Cuaróna Malá princezna. Jednou o něm určitě napíšu, ale bohužel ho nemám ve své "soukrommé sbírce" a proto si musím počkat až bude opět někde v televizi, což asi nebude moc brzy. Nicméně tohle je film, který přesně dokazuje jakou atmosféru umí dát Cuarón do svých filmů! Taky bych tu někde měla mít článek se soundtrackem z Malé princezny, který je taky moc krásný. Filmy Alfonsa Cuaróna jsou prostě hmm...kouzelné?:-)


Celý tenhle film je tady online. Ne, že by byl takový problém ho sehnat, že. Vždyť je to Harry Potter:-p Pokud ho ale nemáte tak tady je česky, takže si můžete odvěžit paměť....

pod perexem povedené postery...všimněte si těch dokonalých detailů v té sérii...každý tam nějaký typiký prvek:-p


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama