Terry Pratchett

22. května 2009 v 20:35 | Jillian |  La literature

Terry PratchettTenhle článek jsem kdysi napsala, ještě na svém starém blogu. A protože jsem nedávno přečetla díl Dámy a Pánové, který mě úplně nadchnul a je hned po Mortovi teď můj druhý nejoblíbenější, tak tento článek teď kopíruju a dávám ho i sem...

Co se Zeměplochy týče, jedno z nejlepších nejoriginálnějších a nejdokonalejších nepřekonatelných literárních děl vůbec...
Terryho Pratchetta neuvěřitelně obdivuju za jeho fantasii a specifický styl psaní, který mi dokáže vždycky zvednout náladu. Jak se tak znám tak je mi jasné, že všechny jeho knihy nikdy nepřečtu,ale co vím jistě je, že se o to nikdy nepřestanu pokoušet:DTerry Pratchett, celým jménem Terence David John Pratchett se narodil 28. dubna 1948 v Beaconsfieldu v hrabství Bucks, patřícím pod Anglii.Jeho úplně prvním dílem byla poměrně krátká povídka The Hades Business (Kšeft v Hádesu), která byla uveřejněna v jeho školním časopise,když mu bylo 13 a později v roce 1963 i v časopise Science Fantasy(na obrázku).

Druhá práce, jenž byla zveřejněna se jmenovala Night Dweller (Noční tvor) a objevila se ve 156. čísle časopisu New Worlds v listopadu 1965.

Po odchodu ze školy získal v roce tomtéž roce práci v místních novinách Bucks Free Press a později působil i v několika dalších anglických novinách včetně Western Daily Press a Bath Chronical. Při jednom interwiew s Petrem Bander van Durenem, jedním z ředitelů malého vydavatelství, se zmínil o tom, že napsal také knihu The Carpet People (Kobercové). Ta byla díky tomu v roce 1971 vydána a slavnostně představena v oddělení koberců obchodního domu Heal's na Tottenham Road v Londýně.Tato kniha patří k malému množství knih Terryho Pratchetta, které jsou psané pro mládež a řazeny do kategorie Dětské Fantasy. Sám autor o této knize říká toto:
"Tohle jsem napsal v době, kdy jsem si myslel, že fantasy je samý král a samá bitva.Teď jsem spíš nakloněn si myslet,že skutečné zájmy fantasy by měly být v tom ukázat, jak nevést bitvy a jak se obejít bez králů."

V roce 1980 se stal Pratchett tiskovým mluvčím firmy CEGB(Central Electricity Generating Board), kde v jeho působnosti bylo několik jaderných elektráren.Firmu CEGB ale v roce 1987 opustil a začal se více věnovat příležitostnému psaní. To mu očividně pomohlo zrychlit tempo a v současné době už za rok napíše okolo dvou knih.

Od roku 1998 je také držitelem řádu za zásluhy o Britské království ,za službu literatuře.Sám Pratchett to komentoval se sobě vlastní ironií:"Mám vážné podezření, že větší 'službu literatuře' prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat." A nakonec, v roce 1999, mu byl udělen čestný doktorát z oboru literatury na univerzitě ve Warwicku.
Pár zajímavostí:
Dcera Terryho Pratchetta Rhiana(nikoli ta zpěvačka) je spisovatelkou fantasy a novinářkou. Pratchett jako své záliby uvádí psaní, procházení počítače a život, ale je dobře znám také díky své zvláštní zalibě v pokrývkách hlavy, což je vidět na zadních stranách obálek většiny jeho knih, v originálním vydání.Jedním z děl Terryho Pratchetta je trilogie The Nome Trilogy (Triligie o Nomech). Základ těchto příběhů je už v knize Kobercové. The Nome Trilogy se zkládá ze tří knih:
  • Velká jízda - v originále Truckers
  • Velký boj - v originále Diggers
  • Velký let - v originále WingsDalší knihou je sci-fi The Dark Side of the Sun (Temná strana slaunce), která vyšla v roce 1976.

Pak je to kniha Strata vydaná v roce 1981, čistokrevné sci-fi o planetárním inženýrovi Kinu Aradovi, v němž se poprvé objevuje motiv ploché země (ještě trochu odlišné od později napsané Zeměplochy).

Další humorně pojatý příběh napsal Terry Pratchett spolu sse skvělým spisovatelem se skoro stejně bujnou fantazií Neilem Gaimanem o zrození Antikrista Good Omens(Dobrá znamení).Jednou z mála knih, které Pratchett napsal pro mládež je knižní série příběhů Jonnyho Maxwella:
  • Johnny, jen ty můžeš zachránit lidstvo - v originále Only You Can Save Mankind, sci-fi o tom, co se stane, když se z počítačové hry stane skutečnost a hráči zjistí, že ve virtuální střílečce zabíjejí živé bytosti.
  • Johnny a bomba - v originále Johnny and the Bomb
  • Johnny a mrtví - v originále Johnny and the Dead

Poté napsal také knihu Nefalšovaná kočka, což je úvod do kočičí povahy a knihu Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci - v originále The Amazing Maurice and his Educated Rodents, o mluvící kočce, mluvících krysách, stepující kryse a podobných věcech… Za tuto knihu dostal Terry Pratchett v roce 2002 Carnegie Medal.


No a nakonec je to série knih, vydávaných od roku 1983 Discworld(ÚžasnáZeměplocha)... ale o té brzo napíšu zvláštní článek...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | Web | 23. května 2009 v 10:20 | Reagovat

No, Terry patří k nejlepším spisovatelům, co znám a Zeměplocha nemá chybu (těším se na zvláštní článek :-)).

2 AlexClair AlexClair | Web | 23. května 2009 v 11:55 | Reagovat

To mi připomíná, že jsem právě dočetla Magický prazdroj a jsem za polovinou Pyramid... :-P To vše za včerejší odpoledne :)))

3 Katk@ Katk@ | Web | 24. května 2009 v 19:49 | Reagovat

Terry Pratchett je nejlepší spisovatel, co jsem kdy četla (ale myslím, že i kdybch přečetla všechny knihy světa, nezměnila bych názor)!! Už jsem přečetla 21 jeho knih (z toho 3 2krát)a vážně se snažím, abych je přečetla všechny. Teď momentálně jeho knihu nečtu, ale zítra jdu do knihovny pro Maškarádu. :D Snažím se to číst postupně, přečetla jsem všechno od začátku po Zajímavé časy + Otec prasátek, Carpe jugulum, Poslední kontinent, Zloděj času a Zimoděj. Nejradši mám mágy a to hlavně Mrakoplaše, Rozšafína Ctibuma a kvestora :D

4 AlexClair (žádné křoví) AlexClair (žádné křoví) | Web | 25. května 2009 v 20:37 | Reagovat

Porovokace pro webmástryni(:-P): Už mám dočtené Pyramidy, začínám Stráže, stráže :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama